Plíseň nehtů. Jak se projevuje a jak jí zabránit?
Trápí vás plíseň nehtu (mykóza nehtu) nebo naopak nevíte, jak taková plíseň vypadá? Pojďme si společně říct, co plíseň na nehtu vůbec je, jak vzniká i jak ji poznáme. Jak je to s plísní nehtu pod gelovým nehtem? Proč se tam plíseň tvoří a jak odstranit plíseň z nehtu? Zároveň nezapomínejte na prevenci, díky které těmto nepříjemnostem můžeme předejít. Společný boj proti plísni nehtu právě začíná!
Plíseň na nehtu, odborně onychomykóza, je infekce způsobená houbami. Vzniká, když se houby dostanou do nehtu malými trhlinkami nebo poškozením a začnou se tam množit. Nehty jsou ideálním prostředím pro růst plísní - splňují totiž podmínky vlhka a tepla. Jedná se o chronickou nemoc, která zasahuje nehtový komplex a její léčba je dlouhodobá a svízelná.
Jak dochází k plísni na nehtu?
- nedostatečná hygiena,
- neodborným zásahem manikérky – narušením a vypilováním nehtové ploténky v bodech vzrůstu a odkrytím nehtového lůžka,
- dlouhodobými a opakovanými odchlipy pod modeláží, kdy se na nehtu tvoří tzv. žabinec – řasa na povrchu nehtu, která ale postupně prorůstá skrze nehtovou ploténku a napadne nehtové lůžko,
- oslabená imunita,
- časté vystavování vlhkému prostředí – v uzavřené obuvi, zpocené nohy,
- návštěva veřejných bazénů či sprch – zde často dochází k přenosu infekce,
- poškození nehtu.
Jak poznat plíseň nehtů?
Předtím, než se pustíme do přesné charakteristiky, jak vypadá plíseň na nehtech, si řekněme, že plíseň pod nehtem se nemusí objevovat pouze na rukou. Ba naopak, plíseň se vyskytuje častěji na nehtech nohou než rukou. Důvodem je, že nohy jsou často uzavřené v obuvi, což vytváří vlhké, tmavé a teplé prostředí ideální pro růst plísní. Navíc jsou nohy více vystaveny kontaktu s plísněmi v bazénech, šatnách nebo společných sprchách.
Příznaky:
- změna barvy – zežloutnutí, zhnědnutí, bělavé zešednutí
- lámavost – nehet je křehký, náchylný k lámání a drolení
- deformace – nehet se zesiluje a postupně deformuje
- oddělení nehtu od lůžka – postupně se může nehet odchlipovat od nehtového lůžka
Tyhle nepříjemné příznaky může provázet dokonce i zápach a svědění mezi prsty.
Plíseň pod gelovými nehty
Pokud se objeví plíseň pod gelovým nehtem, je důležité jednat rychle! Nehty jsou totiž zakryté gelem a mohou vytvářet ideální podmínky pro plíseň, díky vlhkému a uzavřenému prostředí.
Proč ale k plísni pod gelovým nehtem dochází? Plíseň může být způsobena nedostatečně hygienickou modeláží gelových nehtů (špatně vydezinfikované nástroje), vzduchovými bublinami mezi gelem a přírodním nehtem nebo špatnou přípravou nehtového lůžka před aplikací gelových nehtů. Právě proto si dávejte pozor, kde, kdo, a jakými produkty vám gelové nehty modeluje. Ne nadarmo říkáme, držte se ověřených nehtových studií a nehtařek.
Pokud k plísni pod gelovými nehty dojde, držte se těchto kroků:
- Okamžitě odstraňte gelové nehty.
- Pravidelná hygiena – udržujte nehty čisté a suché.
- Použijte antimykotický přípravek – samozřejmě po konzultaci s lékařem či jiným odborníkem.
- Nehet nechte přirozeně dýchat.
V žádném případě nepodceňujte situaci, nehet se sám nevyléčí, pokud nebude správně ošetřen. Nakonec může napáchat další škody, plíseň se totiž může šířit na další nehty. Zároveň ji nezakrývejte, mohlo by to šíření infekce ještě zhoršit. Pokud si nejste jistí, jak postupovat, nebo pokud je plíseň pokročilá, je dobré vyhledat dermatologa, který stanoví přesnou diagnózu a doporučí odpovídající léčbu.
Zdroj: vasemanikury.cz
Jak se zbavit plísně na nehtech
Boj s plísní na nehtu vyžaduje trpělivost a pravidelnou péči. Důležité je nejen její odstranění, ale i prevence, aby se nevyskytla znovu. Jak na plíseň nehtů? K odstranění plísně pod nehtem můžeme využít různé metody, od volně prodejných antimykotik např. v lékárně benu.cz až po lékařské zákroky.
Z antimykotických přípravků používejte krémy, laky nebo roztoky, které jsou dostupné i bez předpisu k volnému prodeji. V pokročilejších případech vám lékař může předepsat antimykotika v tabletách. Některé kliniky dokonce nabízejí ošetření laserem, který ničí plíseň přímo v nehtu. Není to ale vždy dostupná metoda a může být nákladná. Držíte-li se raději přírodních prostředků, tzv. babských rad, doporučuje lekarna.cz tea tree olejíček nebo oreganový olej, díky svým přirozeným antimykotickým vlastnostem.
Prevence proti plísni nehtů:
Držte se především prevence, ať předešlý krok nemusíte vůbec řešit.
- Správná hygiena – pravidelně myjte ruce i nohy a důkladně je vysušte, nehty stříhejte do rovna, aby nedocházelo k zarůstání nehtu.
- Noste vhodnou obuv – vyvarujte se nošení uzavřené obuvi delší dobu, potivé nohy pravidelně větrejte, používejte bavlněné ponožky, na veřejných místech jako jsou bazény atd. noste obuv.
- Nesdílejte manikúrní pomůcky – pokud navštěvujete nehtová studia, ujistěte se, že jsou nástroje řádně vydezinfikovány.
- Zdraví životní styl – posilujte imunitu, stravujte se vyváženě a mějte dostatek pohybu.
Tím, že budete dodržovat uvedená preventivní opatření a při prvních známkách plísně začnete s jejím odstraňováním, můžete minimalizovat riziko vzniku onychomykózy nebo zabránit jejímu zhoršení.